گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/02/08 - 06:40
كد :19

دستگاه لیبل زن چیست

دستگاه لیبل زن در واقع یک نوع پرینتر(لیبل پرینتر) است که از آن روی لیبل برای چاپ کردن حروف ، بارکد و اعداد ، با استفاده از هد حرارتی موجود در آن استفاده می شود.

دستگاه لیبل زن چیست

قبل از اینکه در مورد دستگاه لیبل زن و کاربردی که در صنایع مختلف دارد صحبت کنیم، به تعریفی از خود واژه لیبل می پردازیم. واژه لیبل که به معنای اتیکت و یا برچسب است را مطمئنا بر روی محصولات مختلفی دیده اید. از اتیکت یا لیبل برای معرفی محصول و نمایش قیمت و مشخصات کالا استفاده می گردد.
بدین ترتیب می توان گفت دستگاه لیبل زن، دستگاهی است که عمل لیبل زنی را نیز انجام می دهد.
برای آن که از خرید یک محصول مطمئن شویم ابتدا به لیبل آن توجه می کنیم تا با مطالعه مشخصات آن، اقدام به خرید کنیم. هر محصول استانداردی دارای یک لیبل یا برچسب است که مشخصات لازم بر روی آن چاپ شده است. لیبل یا برچسب دربردارنده اطلاعات مهمی همچون قیمت، لوگو و آرم و سایر مشخصات محصول می باشد. لیبل توسط دستگاه مخصوص همین کار بر روی بسته بندی محصولات زده می شود و به نام های لیبل زن، برچسب زن، تیکت چسبان شناخته می شود.
پس به طورکلی می توان گفت، دستگاه لیبل زن در واقع یک نوع پرینتر(لیبل پرینتر) است که از آن روی لیبل برای چاپ کردن حروف، بارکد و اعداد ، با استفاده از هد حرارتی موجود در آن استفاده می شود. هد حرارتی موجود در دستگاه لیبل زن عمل چاپ را به وسیله ی لیبل حرارتی انجام می دهد. دستگاه لیبل شامل قطعات بسیار مهمی و اصلی می باشد. این قطعات عبارت اند از : مین برد، هد حرارتی یا ترمال هد ، غلطک فید، موتور فید ، نگهدارنده ی ریبون و نگهدارنده ی لیبل.

 

دستگاه لیبل زن چیست

انواع دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل چسبان در تنوع بالایی تولید می شود که هر کدام از آن ها پاسخگوی نیاز های مشخصی می باشد. از انواع لیبل زن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه لیبل زن اتوماتیک

در دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک محصولات بر روی نوار نقاله به حرکت در می آیند و با رسیدن به محل مورد نظر، لیبل یا برچسب بر روی آن ها زده می شود. برای برچسب زدن بر روی محصولاتی که تعداد بالایی دارند می توان از این دستگاه استفاده کرد زیرا هم سرعت بالایی دارد و هم با دقت بالایی کار انجام می شود. با دستگاه های لیبل زن اتوماتیک که کیفیت بالایی دارند می توان تنظیمات مورد نظر را با توجه به محصولات مختلف اعمال کرد.
دستگاه لیبل زن اتوماتیک خود به دو نوع تقسیم می شود: لیبل زن حرارتی و لیبل زن پشت چسب دار.

دستگاه لیبل چسبان نیمه اتوماتیک

این دستگاه نیز می تواند برچسب هایی را بر روی محصولات مختلف استوانه ای و مربعی بچسباند. همچنین می توان برای لیبل زدن بر روی بطری های پلاستیکی نیز از این دستگاه استفاده نمود. دستگاه لیبل زن نیمه اتوماتیک می تواند به فیبر نوری مجهز باشد.

دستگاه لیبل چسبان عمودی

یکی از دستگاه های مورد پسند کاربران در این زمینه، دستگاه لیبل چسبان عمودی است. این دستگاه توانایی برچسب زدن ۱۵۰ محصول در دقیقه را دارد که این میزان با توجه به اندازه و نوع محصول و همچنین اندازه برچسب قابل تغییر است. این دستگاه نیز اتوماتیک محسوب می شود که باعث می شود در مدت زمان اندکی تعداد بالایی از محصولات را برچسب زد.

دستگاه لیبل چسبان افقی

برای برچسب زدن بر روی محصولاتی که ثابت اند می توانید از این دستگاه استفاده کنید. این دستگاه کار خود را به صورت دقیق و جزئی انجام می دهد. این دستگاه لیبل زن توان برچسب زدن ۱۰۰ محصول در دقیقه را دارد.

اهمیت استفاده از دستگاه لیبل زن

در برخی از صنایع اطلاعاتی که بر روی لیبل ها زده می شود بسیار اهمیت دارد که صنایع غذایی و دارویی از آن دست هستند. لیبل هر محصول مانند شناسنامه آن محصول عمل می کند. به همین دلیل اگر شما هم در زمینه محصولاتی کار می کنید که درج اطلاعات بر روی آن ها اهمیت دارد، حتما باید به فکر خرید یک دستگاه لیبل زن متناسب با نوع کارتان باشید.

دستگاه بسته بندی