گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/02/08 - 06:37
كد :18

بررسی دستگاه بسته بندی وکیوم

دستگاه بسته بندی وکیوم یک دستگاه نسبتاً بزرگ است که به کمک ایجاد خلأ و وکیوم می‌تواند امکان بسته بندی کالاها و مواد مختلف را فراهم کند. این دستگاه‌ها از دو بخش حرکتی و بخش موتور مکنده تشکیل شده‌اند.

بررسی دستگاه بسته بندی وکیوم

در بررسی دستگاه بسته بندی وکیوم می توان گفت که در اصطلاح وکیوم به معنای خلاء می باشد و به فضایی گفته می شود که خالی از ماده باشد.
دستگاه بسته بندی وکیوم یک دستگاه نسبتاً بزرگ است که به کمک ایجاد خلأ و وکیوم می‌تواند امکان بسته بندی کالاها و مواد مختلف را فراهم کند. این دستگاه‌ها از دو بخش حرکتی و بخش موتور مکنده تشکیل شده‌اند. بخش حرکتی وظیفه رساندن ماده اولیه به محفظه دستگاه را بر عهده دارد.
موتور مکنده یک موتور نسبتاً قوی است که می‌تواند هوای داخل محفظه را خارج کند. با شروع به کار پمپ مکنده، هوای داخل محفظه به طور کامل خالی شده و باعث ایجاد وکیوم می‌شود. فرایند وکیوم باعث چسبیدن مواد بسته‌بندی به کالاها و مواد خوراکی شده و در نهایت با بستن آن، فرایند بسته‌بندی انجام می‌شود.

 

بررسی دستگاه بسته بندی وکیوم

ویژگی دستگاه بسته بندی وکیوم

از ویژگی هایی که دستگاه بسته بندی وکیوم دارا می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
به منظور بسته بندی محصولات مختلف دستگاه بسته بندی وکیوم باید استاندارد باشد. بدنه این دستگاه باید استیل و قابل شستشو باشد. بدنه دستگاه بسته بندی وکیوم پرس استیل و قابل شستشو است. به علاوه دستگاه های بسته بندی وکیوم باید دارای قابلیت تزریق گاز و اضافه کردن گاز نیتروژن و ازت باشند.

پارامتر های مهم در دستگاه بسته بندی وکیوم

در هنگام خرید دستگاه بسته بندی وکیوم باید به مواردی توجه نمود تا کارایی مناسبی داشته باشد و بتواند به خوبی محصول مورد نظر را بسته بندی نماید. در ادامه به بررسی این پارامتر ها می پردازیم.

پمپ خلاء دستگاه وکیوم فرمینگ

یکی از قطعات مهم در دستگاه وکیوم پمپ خلاء و یا دینام است. قبل از خرید دستگاه بسته بندی وکیوم دقت نمایید که پمپ خلاء سالم باشد. هم چنین از گارانتی پمپ خلاء تا مدت معلوم اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که دستگاه بسته بندی وکیوم خریداری شده دست دوم و یا کارکرده باشد، پمپ خلاء و یا دینام عملکرد ضعیفی خواهد داشت و به مرور زمان دچار مشکل می شود .

جنس بدنه دستگاه وکیوم

دستگاه های بسته بندی به شست و شو نیاز خواهند داشت. هم چنین یکی از مواردی که برای اخذ مجوز بهداشت لازم است، استیل بودن بدنه دستگاه می باشد. بنابراین قبل از خرید دستگاه بسته بندی وکیوم از استیل بودن بدنه آن مطمئن باشید.

تزریق گاز دستگاه سیل وکیوم

امکان تزریق گاز به دستگاه بسته بندی وکیوم یکی از نکات ضروری و قابل توجه در خرید این دستگاه می باشد. به منظور تزریق گاز در دستگاه بسته بندی وکیوم رومیزی، دستگاه بسته بندی وکیوم ایستاده، دو کابین به کپسول جداگانه نیاز خواهید داشت. برخی از دستگاه های وکیوم به منظور تنظیم میزان تزریق گاز دارای نشانگر دیجیتال می باشند.

مزایای استفاده از دستگاه بسته بندی وکیوم

از جمله مزایای دستگاه‌های بسته بندی وکیوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
امکان آماده سازی محصولات آماده به مصرف جهت ارائه به بازار بدون دخالت دست و نیروی انسانی
کاهش میزان ضایعات کارخانه‌های مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آنها؛
بالا بردن کیفیت ذخیره سازی مواد غذایی در انبارها و همچنین امکان بالا بردن زمان انبارداری و کمک به کاهش هزینه‌ها؛
امکان بسته بندی مواد غذایی و محصولات تازه برای رسیدن به مصرف کننده بدون تأثیر عوامل محیطی بر روی آنها؛
بالا بردن زمان ماندگاری مواد غذایی و خوراکی و همچنین کمک به حفظ ویژگیهای کیفی مطلوب آنها؛
جلوگیری از هدر رفت انرژی و همچنین عدم استفاده از فرآیندهای حرارتی و برودتی.